Csergő Vendégház
Kismaros (Börzsönyliget), Szokolyai út 55
Tel: 0630-5793080
MENÜ

Kirándulási lehetősségek, túraútvonalak:

 

  1. Királyrét tanösvény bemutatása

A Királyréti tanösvény a Börzsöny szívében húzódik. A kilenc állomásból álló útvonalon megismerkedhet az erdő és a tavak élővilágával, a kisvasutak és a vasbányászat történetével.

A tanösvény szabadon látogatható és a Hiúz Háztól (Erdei Iskola és Látogatóközpont Királyréten) indul. A tájékozódást irányjelző nyilak és fatörzsre festett jelek segítik.

Tanösvény jele: T

Útvonal hossza: 2,9 km

Bejáráshoz szükséges idő: kb. 1,5 óra

A tanösvény elérhető a DUNA-IPOLY MOBILAPPLIKÁCIÓBAN is!

Állomások:

  1. Régi királyréti és szokolyai gyümölcsfák
  2. Így is lehet fát vágni
  3. Vadgyümölcsök
  4. Fenyves élővilága
  5. Bajdázói-tó
  6. Mocsári teknős
  7. Királyréti tó
  8. Pincék
  9. Település élővilága

 

  1. VÁRHEGY KILÁTÓ KIRÁLYRÉT

 A 350 méter magas Várhegyen áll a 20 méter magas, háromszög alapú, csonka gúla formájú, faszerkezetes Várhegy-kilátó. A faszerkezet fenyő, illetve tölgy felhasználásával készült, a kilátószint padlózata a betonozás alapszintjéhez képest 15 méterre emelkedik.

 A Várhegy-kilátó háromszintes, az első és a második emeleten megpihenhetünk a kihelyezett padokon, míg a harmadik emelet körpanorámával vár bennünket. Páratlan kilátás tárul a szemünk elé. Látható innen a Sas-hegy, a Só-hegy, a Kő-hegy, a Kopasz-hegy, a Nagy-Inóc, a Nagy Hideg-hegy, a Csóványos, a Karancs, jó időben, hidegfront után pedig a Dobsináig is ellátni.

 Három turistajelzés – piros, zöld és sárga háromszög – is vezet a Várhegy-kilátó lábához, mindhárom Királyrétről indul. A távolság kb. 1,5 km, a szintemelkedés pedig 90 m. Nagyjából fél órás sétával kényelmesen fel lehet érni. Terep babakocsival a sárga háromszög jelzésen érdemes elindulni. Mivel az utak erdei utak, földesek, esős időben sarasak. Minden esetben célszerű az időjárás és útviszonyoknak megfelelően öltözni.

 

  1. Nagy-Hideg-Hegy

 Királyrétről a Cseresznyefa parkoló 3,6 km, a Taxi-rét 9,6 km, Nagy-Hideg-hegy 12,7 kilométeres erdészeti és túra útvonal érintésével, vagy Kóspallag irányából a Kisinóci turistaház felől 6,9 km az Országos Kéktúra kék jelzésű turistaúton érhetők el legkönnyebben. Mindkét szakasz igen meredek, ezért csak felkészültebb túrázóknak ajánlott. Ezen kívül további négy-öt irányból lehet megmászni a Nagy-Hideg-hegy meredek csúcsát.

 

  1. CSÓVÁNYOS

 A Csóványos-hegy a Börzsöny legmagasabb hegye, 938 méteres magasságával a 20. legmagasabb hegycsúcs Magyarországon. A csúcsra négy irányból vezet turistaút, amelyeket évente több ezer kiránduló választ azért, hogy a körpanorámában gyönyörködjön. A túra igen fárasztó, és hosszadalmas, a szintkülönbség pedig elég nagy (783 méter), ezért a Csóványos azok számára kiváló úti cél, akik túrázáshoz szoktak.

A hegy tetejéről kedvező látási viszonyok mellett a Magas-Tátra is látható, ezért a természetfotósok számára is ideális célpont minden évszakban. Az Országos Kéktúra útvonala is erre halad, a jelzéseket követve nem lehet eltévedni a környéken.

 CSÓVÁNYOSI-KILÁTÓ – KILÁTÓ A CSÓVÁNYOS TETEJÉN

A Csóványos csúcsán 1978-ban egy közel 23 méter magas geodéziai mérőtornyot emeltek, amelyre vasbeton létrákon mászhattak fel a turisták. Az Ipoly Erdő Zrt. megcélozta a torony kilátóvá alakítását, amely meg is valósult, 2014 októbere óta 938 méter magasan egy vörösfenyővel borított építmény várja azokat a kirándulókat, akik a 133 lépcsőfokot megmászva a legfelső teraszról csodálnák meg a panorámát. A terasz a kilátó bejáratától 22,5 méterrel van magasabban.

A Csóványosi-kilátó felkeresése családok, és baráti társaságok számára kiváló szabadidős program, de csapatépítő tréningekhez is alkalmas a 10 km-es táv, és a 3 órás út.

 

  1. TÖRÖKMEZŐ – Kalandpark és Kis-Állatpark

Törökmezői tanösvény

Tartalmas időtöltés a dél-börzsönyi erdők és rétek világában

Mit érdemes tudni a tanösvény bejárásához?

Az útvonal jelzése: zöld T

Az útvonal hossza: 6,5 km

A bejárás időtartama: 3 óra

 Egyéb praktikus információk: Az útvonal télen-nyáron járható. A Hegyes-tetői szakasz meredek, nedves időben csúszós. Túracipő használata ajánlott. A tanösvény szakaszonként is bejárható. Aki a teljes útvonal bejárásához szükségesnél kevesebb időt tud eltölteni a környéken, a túra több pontjáról elérheti a tanösvénnyel párhuzamosan futó Panorámautat, amelyen visszatérhet a kiindulóponthoz. A fáradalmak kipihenésére az útvonal mentén több pihenőhely áll rendelkezésre. Ha segítségre van szüksége, küldjön sms-t az erdésznek: +36/20/468-7071.

 Mit láthatunk a tanösvényen?

A Törökmező és a Hegyes-tető között húzódó tanösvény a dél-börzsönyi erdők és rétek világát, természeti és kultúrtörténeti érdekességeit, értékeit mutatja be.

 Ha végigjárjuk az útvonalat,

-megtudhatjuk, hogy milyen virágok pompáznak a Törökmezőn;

-bepillantást nyerhetünk egy odútelep életébe és a madárvédők tevékenységébe;

-megismerhetjük a Nagymaros és Zebegény között, több kilométer hosszan húzódó keskeny rét kialakulását;

-megfejthetjük a környező táj számos „beszédes" földrajzi nevének eredetét;

-a Dél-Börzsöny erdeiben találkozhatunk emlősállatokkal, akár mókussal, nyesttel, borzzal, őzzel vagy szarvassal is;

-megtudhatjuk, hogy az erdőgazdálkodó milyen beavatkozásokat végez a dél-börzsönyi táj gazdag természeti és kultúrtörténeti örökségének megőrzése érdekében;

-a Hegyes-tetőn hazánk egyik legszebb kilátótornyából (Julianus kilátó) az egyik legszebb hazai panorámában gyönyörködhetünk.

 

Hogy juthatunk el a tanösvényre?

-gyalogosan - Nagymarosról a kék + (3,5 km) vagy a kék sáv (4 km) turistajelzésen

-gyalogosan - Zebegényről a sárga sáv jelzésen (3,5 km)

-kerékpárral és gépkocsival - a 12. számú főút felől Kismaros után Kóspallag és Nagyirtáspuszta felé leágazó útról Törökmező felé letérve

 

Törökmező Kalandpark

A Törömező Kalandpark magaslati kötélpályákkal, egy 600m hosszú Tiroli csúszópályával, és mászófallal várja azokat, akik aktív pihenésre vágynak a Börzsöny szívében. A környéken állatsimogató, erdei tornapálya, röplabdapálya, és játszótér is található, ideális célpont családi kikapcsolódáshoz, és baráti pihenésekhez.

A kötélpályák között gyermekpálya, junior pálya és felnőtt pálya is van, a kalandpark használata 3 éves kortól ajánlott.

 Törökmező Állatpark

Az Állatpark felkeresése minden korosztály számára remek szabadidős programot ígér, a parkban közel 50 állatfajjal, közöttük egzotikus ritkaságokkal is találkozhatunk. Az állatsimogató, és a terráriumszoba a gyerekek nagy kedvence, de emellett a tematikus ismeretterjesztő programok is sok érdekességet tartogatnak.

A park látogatása ingyenes, hétfő kivételével minden nap felkereshetjük.

 

  1. JULIANUS kilátó - Nagymaros

 A Hegyes-tető 482 méter magas csúcsán álló Julianus-kilátóból a Dunára, a Visegrádi-hegységre és a Börzsönyre is páratlan panoráma nyílik. Ennek a helynek az az érdekessége, hogy a Dunakanyart szinte teljesen be lehet látni.

 Felérve a panorámát gyakorlatilag 270 fokban a Duna látványa uralja: nyugatra Szlovákia, délre Dömös és a Visegrádi-hegység, keletre Visegrád és Vác irányába láthatunk el. Előttünk magasodik a túlparti Prédikálószékről nézve a folyó felett méltóságteljesen terpeszkedő, szomszédos Szent Mihály-hegy csúcsa is.

 Az Ázsiában kutató szerzetesről elnevezett, bástyára emlékeztető, kétemeletes kilátót a nagy múltú Encián Turista Egyesület építtette 1939-ben a 482 m magas Hegyes-tető legmagasabb pontjára. 2011-ben az Ipoly Erdő Zrt. felújította, azóta ismét biztonságosan látogatható. Csigalépcsője igen meredek és keskeny. 

Az első emeleten egy kis fedett helyiségbe is behúzódhatunk a szél és az eső elől. Itt egy kerek asztalka csábít minket az elemózsiánk elfogyasztására, és közben tovább gyönyörködhetünk a kilátásban az ablakon keresztül; csak az ront a képen, hogy a vakolatot önjelölt grafikusok csúnyán összefirkálták. A szemközti oldalon a Salamon-torony és Visegrád fellegvárának látványa vonzza a tekintetünket, de a panoráma északról is sok szépséget tár elénk. A Börzsöny legmagasabb csúcsai mellett a Csóványos megmagasított kilátója is kivehető a távolban, ha tiszta az idő.

 Megközelítés:

A helyszín Zebegényből és Nagymarosról is elérhető. Körülbelül 4 kilométer az oda vezető út. Zebegényből a "S", Nagymarosról az "Országos Kéktúra K" jelzése vezet fel a célig. Ezt a településen a vasúti híd alatt átkelve, jobbra fordulva, az utca végén találjuk.

Köves-mezőig lehetőség van gépjárművel is közlekedni, de az út többi részét gyalogosan kb. 1 órás sétával – a kék jelzés mentén kell megtenni a kilátóig.

  

  1. REMETE-barlang – Nagymaros

 Nagymaros fölött, a Szent Mihály-hegy Dunára néző oldalában találhatók a Remetebarlangoknak nevezett üregcsoportok. A bejárata előtti sziklaperemről csodálatos panoráma nyílik a Dunakanyarra.

 Ezek az üregek átmenetet képeznek a természetes és a mesterséges, ember vájta barlangok között. A természetes úton keletkezett kisebb barlangok mélyítését, átalakítását a római korban kezdhették el. Ekkor az üregek elé kőből rakott erődítményt is építettek. A 12. századtól bencés szerzetesek gyakorolták itt a vallásukat, akik a magányos remeteséget előnyben részesítették a kolostori élettel szemben. A Szent Mihály-hegyen 220-230 méter magasságban egy 10 barlangból álló csoport van, ebből az úgynevezett Sziklatemplomot szokták Remete-barlangként emlegetni. Ez mindössze 29 méter hosszú, szélessége és magassága egyaránt 3 méter. Itt is látszanak az emberi kéz nyomai, a főterem oldalát egyenes falúra, mennyezetét boltívesre faragták, a két oldalhajó valószínűleg teljesen mesterséges.

 A Remete-barlanghoz számos legenda kapcsolódik. Az első egy bűnös szerzetesről szól, aki a dömösi monostorból menekült fel a sziklafalba vájt barlangba. Ennek a szerzetesnek volt egy szamara, melynek a hátán kétfelől lefüggő edénykékben vizet szállított nap, mint nap a remetének. Rosszindulatú emberek egyszer a szamár edénykéit telerakták levegővel felfújt béllel, s mikor a szamár a Duna partjára ment vizet meríteni, a folyóba lépve nem érezte meghúzódni a vizes edényeket tartó szíjat és így tovább ment, mint ameddig lehetett volna. A szamarat elsodorta a víz. A remetének nem volt többé mit innia, hiszen fogadalma tiltotta helyének elhagyását, így szomjan halt.

Egy másik verzió egy Dömösön élt szerzetesről szól, akinek egyszer látomása volt, amelyben a szél fúvásában hallani vélte az angyalok hárfázását. Látomása után visszavonult a Szent Mihály-hegyi barlangba és remeteként élte tovább életét.

 A sötétbarna vulkáni kőzet (andezit, dácit és dácittufa) a helyszín eredetéről tanúskodik: a Szent Mihály-hegy a földtörténeti múltban a túlparti hegyvidékhez kapcsolódott, a Duna megjelenése előtt az itt emelkedő tűzhányó palástjának része volt. Aztán feltételezhetően egy hatalmas hegycsuszamlás bontotta meg ennek szerkezetét, és a jóval később erre forduló Duna a lassan kiemelkedő magaslatok közé fűrészelte be magát. A páratlan szépségű szoros éppen itt a legkeskenyebb és a legmélyebb is egyben.

 Megközelítés:

A barlang a Dömösi átkelés vasúti megállóhely fölötti sziklafalon található. Nehéz megközelíteni, de a nehézségekért kárpótol a gyönyörű környezet, amit leírni nem is igazán lehet -látni kell!!!

Nagymarosról érdemes a Szamaras parkolótól indulni, idáig autóval is fel lehet jönni. Innen a sárga jelzés megy tovább a Szent Mihály-hegy felé, balra leágazik a sárga barlang jelzés, ez vezet a Remete-barlanghoz. Egész a barlangig igencsak veszélyes, csúszós, morzsalékos talajon visz az út. Az Ördög-gerincre való kijutás elég nagy küzdelem, de innen már nincs messze a barlang. Először le kell ereszkedni egy mélyedésbe – egy elhagyott kőbánya mellett – majd egy meredek, morzsalékos kaptatón érjük el a Remete-barlangot.

 

A túra jellege:

Közepesen hosszú túra, több, veszélyes, meredek, morzsalékos ösvénnyel. Néhány helyen meredek kaptatóval. Jól jelzett utakon. Nagyon fontos a megfelelő lábbeli, a bokát jól tartó, strapabíró, csúszásmentes talppal felszerelt, profi túrabakancs. A meredek, csúszós, görgeteges szakaszokat pedig túrabot segítségével jóval könnyebben és biztonságosabban tudjuk leküzdeni.

Vendéglátóhely, vízvételi lehetőség nincs, vigyünk magunkkal kellő mennyiségű folyadékot, a kaptatók és az árnyék hiánya miatt szükségünk lesz rá. A vizet, az elemózsiát esetleg egy felsőt, egy praktikus, jó minőségű hátizsákba a legcélszerűbb belepakolni. 

 

  1. KÓS KÁROLY kilátó – Zebegény

 1960-ban egy kilátót építettek a Kopasz-hegyen álló félig kész trianoni emlékmű felhasználásval. Az akkoriban még vaslépcsős szerkezet az évek alatt balesetveszélyessé vált, így 2014-ben elkezdték elbontani, és a trianoni emlékmű elképzelései szerint kialakítani. Ezzel egyidőben pedig elhatározták, hogy az emlékmű közelében új kilátót építenek.

 Az elkészült, vörösfenyőből épült Kós Károly-kilátót 2015-ben avatták fel a a zebegényi hegyen. Az egykori Római Birodalmat védő határvolnal felépítése alapján inkább templomra hasonlító kilátót Csóka Árpád tervezte. Mivel a kilátó nevét adó Kós Károly Kolozsváron született, így a kilátó alsó részét egy székelykapuhoz hasonlóan formálták meg.

 Panoráma

 A kilátóról csodás látvány nyílik Zebegény háztetőire, a Dunára és a Pilisre, nagyon kedvelt célpont az idelátogató túristák körében.

 Megközelítés

 Az emlékmű és a kilátó csupán néhány perc sétára található a Zebegény főterétől, így akár gyerekkel is könnyen meglátogathatják azt.

 

  1. GYADAI tanösvény – Szendehely (Katalinpuszta)

 A Dunakanyar magányos őrzője, a mészkőbányákkal megsebzett Naszály jellegzetes tömbje északi oldalában, a varázslatos Gyadai-réten alakították ki hazánk talán leginkább gyerek- ill. családbarát tanösvényét.

 A szokásos tájékoztató táblák mellett számos élményelem is gazdagítja a minden évszakban gyönyörű táj mellett a tanösvény végigjárását. A hintahíd, óriási függőhíd, mocsáron átvezető fapallók, a kirándulóközpont hatalmas, kulturált, jól felszerelt játszótere, élménydús interaktív kiállítása méltán volt az Év Ökoturisztikai létesítménye.

 A túra hossza: 6,1 km

A túra időtartama: 2,5 – 3 óra

Szintkülönbség: 200 m

A tanösvény jelzése: zöld T betű

Kiindulópont: Katalinpusztai Kirándulóközpont, Szendehelyen

 A télen-nyáron, minden évszakban bejárható tanösvénynek külön-külön névre hallgató 13 állomása van, ahol megismerkedhetünk a környék erdeivel, rétjeivel, azok természeti adottságaival, védendő értékeivel és az ezeket szem előtt tartó erdő- és gyepgazdálkodással.

A nagy állomások közötti kisebb méretű táblák további érdekességeket mutatnak be. A gyermekek részére külön munkafüzetet kapható, amiben a látnivalókhoz kapcsolódó játékos és gondolkodtató feladatokat oldhatnak meg, miközben útjukon a tanösvény jelkép állata, Hangya Dani kíséri őket.

Az út fáradalmainak kipihenésére vagy csak csendes szemlélődésre, pihenésre a tanösvény mentén több pihenőhely áll rendelkezésre.

A tanösvényt kitűnően jelzett kényelmes turistautak jellemzik, kevés szintkülönbséggel. Kisgyerekekkel is könnyen végigjárható, babakocsival csak részlegesen járható. A mocsaras részeken a földbe vert fatörzseken kell átlépdelni a saras talajon, de ez egy alternatív útvonalon kikerülhető. Az út egy jelentős része nagy tisztásokon, réteken vezet keresztül árnyék nélküli részeken. Folyadékot vigyünk magunkkal, útközben kút, forrás nincs.

 

  1. NŐTINCS:

- Seholsziget Természetpark – Alpaka Farm

 

  1. NÓGRÁDI VADASPARK

A vadaspark helye VADASPARK 2642 Nógrád, 04/57 hrsz.

A vadaspark telefonszáma+36 30 445 6414

 

  1. NÓGRÁDI vár

A 286 m magas andezitkúpon álló, belső tornyos várrom Nógrád megye névadója. A 11. században kezdték építeni, a belsővárat és az öregtornyot a 15. század második felében emelték. A 17. században villámcsapás döntötte romba, helyreállítására csak 1997-ben került sor. Bár egyelőre meglehetősen romos, a Nemzeti Várprogram harmadik ütemében éppen most zajlanak a felújítási munkálatok. Addig is különleges romantikája miatt érdemes meglátogatnia annak, aki a Börzsöny keleti szélén jár.

A falu ékességét nem lehet eltéveszteni, tekintettel arra, hogy Nógrád közepén magasodik. A település központjában az Országos Kéktúrából kiágazó KL turistajelzése egyértelműen mutatja a menetirányt. 

 

  1. Veresegyház, MEDVEOTTHON

Macietetés nagykanállal

A veresegyházi medveotthon Közép-Európa eddigi egyetlen medvemenhelye kihagyhatatlan élmény nem csak a kisgyerekes családoknak. De ide látogatva nem csak ezekkel a barna óriásokkal találkozhatunk, hanem szürkefarkasokat és egy fehérfarkast is láthatunk, sőt otthonra leltek itt a legújabb jövevények is, a kis rénszarvasok.

A medveotthon kialakulása

A veresegyházi otthonba 1998-ban került 21 elkobzott medve a Mafilm gödöllői telephelyéről. Ezután a medvék gazdájukkal együtt éltek itt, aki tovább gondoskodott a filmes iparban munkanélkülivé, ezúttal fölöslegessé vált társairól, az állatos filmek egykori szereplőiről. Az eredetileg nem állatkertnek épült medveotthon végül közkívánatra 2002-ben nyitott meg, és gyorsan közkedvelt kirándulócélponttá lett. Az eltelt időben a mackók mellé farkasok is kerültek, és folyamatosan nő az állatok száma, már vannak rénszarvasok is a farmon.

A Medveotthon mindennapjai

Az otthon minden lakója számára igyekeztek megteremteni a természetes életkörülményeket, kialakítottak mesterséges barlangokat és tavakat, illetve gazdag növényzetet telepítettek.

A Veresegyházi Medveotthon közel 6 hektáron terül el, melyben egy 3,5 hektárnyi egybefüggő kifutó áll a barnamedvék rendelkezésére. A dombos táj, a fenyvesek, a kárásszal telepített tavak – ezeket a halakat a medvék nem tudják megfogni, de a kergetőzés remek szórakozás – mind az állatok kényelmét szolgálják. A dús növényzet lehetővé teszi rügyek és gyökerek fogyasztását.

Az otthonban szigorú szabályok uralkodnak, kialakult rangsor van az állatok között, és fontos szerepe van a territóriumnak is. Ezért a takarmány szétosztása is úgy történik, hogy minden „részlegnek” kiosztják a szükséges mennyiséget, a rangsor ne befolyásolja az egyes példányok táplálkozását. A felesleges, el nem fogyasztott élelmet mindig összetakarítják, nehogy odavonzza a rágcsálókat.

Az állatállomány jogtalanul tartott, majd elkobzott, illetve volt állatkerti példányokból áll. A menhely hím állatait az elhelyezésük előtt ivartalanítják, hiszen a szaporodás nem tanácsos egy ilyen kis területen, több tucat másik medve között. Itt a bocsok nevelése mondhatni lehetetlen lenne, a nőstények egymás kicsinyeinek ártanának, elkülönítésre a lehetőség nem adott. éppen ezért volt igen meglepő, hogy 2012-ben az egyik anyamedve három medvebocsnak adott életet a farm területén, akik azóta is a medvefarm legnépszerűbb kedvencei.

Téli álom idejére viszont kialakulnak a párok, az egyes szalmával bélelt barlangokban akár több állat is pihenhet. Azonban a legtöbb medvének esze ágában sincs téli álmot aludni, a természettel ellentétben itt télen is elegendő táplálékhoz jutnak, és a mesterségesen kialakított barlangokat nem merik elfoglalni és lusták saját vackot ásni.

A medveotthon látogatása

Hatalmas, hosszú szárú fakanalakkal etethetjük a helyben vásárolt macimézzel az állatokat, így csalva magunkhoz őket, a macik természetesen készséggel benyalják az összes mézet a látogatók nagy örömére.

Az otthon másik szenzációi a farkasok, az ő kifutójuk 2000 nyarán került kialakításra, méghozzá a medvéknél már bevett módszer szerint (kibővítve kiugrás gátló kerítéssel). Másfél hektárnyi területen, fák és dús növényzet között kaptak helyet az európai szürkefarkasok. A farkasfalkából kiközösített egyedeket nem tűrik meg társaik, így azok átkerülnek a medvékhez, és velük próbálnak meg közös életet kialakítani.

Nemrég avatták fel a bejárati részen az új Maci-liftet, amely kis kilátóként és nagy kalandként szolgál elsősorban a kicsiknek.

Hétvégén folyamatos programokkal várják a látogatókat, kézműves foglalkozások, pónilovaglás, arcfestés, ugrálóvár csábítja a gyerekeket.

Nemcsak a macikat lehet jóllakatni, a park területén éttermet is találunk melegkonyhával, gazdag választékkal.

A park területét kényelmes sétaúton teljesen körbe lehet járni, akadálymentesítve van, babakocsival is kényelmesen végig sétálhatunk a medvéket körülvevő sétaúton.

 

  1. Vácrátót Arborétum

A Nemzeti Botanikus Kert

Magyarország legnagyobb arborétuma, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert hazánk leggazdagabb növénygyűjteményével büszkélkedhet. A szépen gondozott parkon patak fut keresztül, romantikus tavacskák láncolata húzódik számos romantikus zuggal, hidacskával, szigettel, műromokkal. A kertet kitűnően karbantartott ösvények, utacskák hálózzák be, és az egzotikus növények bemutatását szolgáló trópusi pálmaház és a kaktuszház sem hiányozhat.

Az arborétum látogatása

Hazánk legnagyobb, 27 hektáros botanikus kertjében mintegy 13 000 növényfajt mutatnak be. Közvetlenül a bejárat és a pénztár után a bal oldali épületben, a Berkenyeház nevű látogatóközpontban gyerekeknek is izgalmas, interaktív eszközökkel gazdagított minden érzékszervünkre ható érdekes, ismeretterjesztő, játékos kiállítást találunk. A kasszánál ne felejtsünk kérni egy példányt a rendkívül hasznos, térképes, minden hónapban új érdekességeket bemutató kis tájékoztatóból.

Jobbra a rózsakert és a tornácos ház közti út vezet az arborétum belsejébe. Az egykori kastély helyén az 1940-es években épült udvarház épületétől kiindulva fedezhetjük fel a romantikus részletekben rendkívül gazdag botanikus kertet. A parkot a Sződ-Rákos-patak szeli ketté, vize több tavat is táplál. A Nagy-tavon két hidacskával megközelíthető szigetet találunk, az Iker-tavak partján látható az 1904-ben épített romantikus műrom, a túlparton egy hatalmas mocsári ciprus a jellegzetes lélegző gyökereivel, az üvegházakhoz közeli Sziklás-tó szigetén pedig műalagút húzódik.

A kert északi végében találhatók az üvegházak, a fantasztikus gyűjteménnyel rendelkező Kaktuszház, a dzsungel hangulatot varázsoló trópusi pálmaház, és köztük a modern Karbonház, a „Túl nagy lábon élünk” c. interaktív kiállítással. Minden évszak tartogat látnivalókat a parkban, szinte mindig virágzik valami, a kényelmes sétautakon babakocsival is felfedezhetjük a kert legtávolabbi zugait is. Sziklakert és rendszertani gyűjtemény, ismert és kevésbé ismert fűszer-, gyógy-, és egyéb kultúrnövényekkel teszi teljessé a kínálatot.

WC-t két helyen találunk, a bejárat melletti Berkenyeházban, ill. a pálmaház mögött. Büfé nincs, a sétautak mellett több pihenőpad, a pálmaház mellett pedig piknikezésre alkalmas, asztalokkal ellátott terület szolgálja a kényelmet. A bejárat előtti területen gyakran vannak házi lekvárokat, élelmiszereket áruló standok, sőt lángost is kaphatunk.

Gyakorlati tudnivalók

Cím: 2163 Vácrátót, Alkotmány u. 2-4.

Telefon: 06 28 360 122

Megközelítés:

A botanikus kert Vácrátóton, a falun átvezető, Gödöllő – Vác közti főút mellett található. A bejárat előtt ingyenes, bár nem túl nagy parkoló áll rendelkezésre. Menetrend szerinti autóbusszal Budapestről, az Újpest Központból induló váci járatnak közvetlenül az arborétum előtt van egy megállója.

Nyitva tartás: Minden nap: Ápr.1. – okt. 31: 8.00 – 18.00, nov.1. – márc.31.: 8.00 – 16.00

Az üvegházak és az állandó kiállítások hétfőn zárva vannak, és délutánonként is hamarabb bezárnak, a kaktuszház télen zárva tart.

  

  1. Gödöllői Királyi Kastély

 Sisi királyné kedvenc magyar kastélya

Magyarország egyik legnagyobb és legimpozánsabb barokk kastélya Budapest környékének legérdekesebb látnivalója, történelmi és műemléki szempontból is kiemelkedő értéke.

 A kastély látogatása

Történetének korszakait a kastély múzeumának állandó kiállítása mutatja be, a 19. sz. végén uralkodó divatnak megfelelőn berendezett lakosztályokban, a barokk kori Grassalkovich időszakot, a királyi család gödöllői tartózkodását, néhány, elsősorban Sisi királynéhoz köthető személyes tárggyal, valamint a XX.sz. méltatlanabb korszakát, a szovjet katonai jelenlét emlékeivel idézi fel.

 Említésre méltó még a gyönyörűen karbantartott kastélykertből nyíló bejáraton megközelíthető barokk kori, 1785-ben épült kastélyszínház, amely Magyarország egyetlen megmaradt kulisszás rendszerű színháza. Csak külön jeggyel, vezetett túrával tekinthető meg.

 A közelmúltban új látnivalók sorával gazdagodott a múzeum, látogatható a Horthy-bunker, elkészült a lovarda és a barokk istálló lovaskultúránk kiállításával, megnyílt a 3D vetítő, és megújult a kastélykert is.

 Az északi szárny (az egykori fürdőépület és az Orangerie) még mindig vörös pányva alatt van, tervek szerint szállodának alakítják át.

 A kastélyban találunk egy kávéházat is, ahol jó időben akár a kastély udvarán is sütizhetünk.

A park távolabbi részén az egykori pálmaházban ma egy szerényebb kertészeti üzlet található. Szabadon látogatható.

 A kastélyparkba jegy megváltása nélkül is bemehetünk.

 Gyakorlati tudnivalók

Nyitvatartási idő:           

ápr. 1. – okt. 31. 10.00 – 18.00 minden nap (pénztárzárás 17.00)

nov. 1 – márc. 31. 10.00-17.00 minden nap (pénztárzárás 16.00)

 

  1. Rám-szakadék

 A Rám-szakadék Dobogókő és Dömös között húzódik, kb. 1 km hosszan. Lenyűgöző természeti szépsége miatt méltán tartozik a térség legismertebb kirándulóhelyei közé, amit nem csak a környékről, hanem az egész országból sokan felkeresnek. Ez Magyarország egyik legszebb vulkanikus eredetű szurdokvölgye. Mélysége több helyen a 35 métert is meghaladja, szélessége viszont néhol a 3 métert sem éri el. A túraszakaszon kapaszkodókorlátok segítenek, a vízesések mellett létrákon juthatunk feljebb.

A sziklamederben állandóan csörgedezik a víz, amely hóolvadáskor és nagyobb esők idején patakká duzzadhat. A szurdokban összességében 112 méteres szintkülönbséget kell leküzdeniük a túrázóknak. A völgy alsó és felső bejáratánál erdei pihenőhely fogadja az érkezőket.

 A Rám-szakadék természeti adottságai miatt egyike a legnehezebben járható magyarországi jelzett turistautaknak. A nehezen járható szakaszokon rozsdamentes anyagból készült létrák és kapaszkodó korlátok, a pihenőhelyeken új asztalok és padok, valamint tájékoztató táblák lettek kihelyezve. Biztonsági okok miatt a Rám-szakadékot Dömös irányából egyirányusították.

 A szakadékban a zöld sáv jelzést követve elérjük a Rám-szakadék felső pihenőhelyét. Ide csatlakozik a sárga jelzés, amelyen balra fordulva Dobogókőre, míg jobbra fordulva, az Árpád várat megkerülve, a Lukács-árokba érkezünk. A Lukács-árok szintén nagyon hangulatos, de a Rám-szakadékhoz képest ott már könnyebben haladhatunk. A Lukács-árokból kiérve az erdészeti műútra érkezünk, amelyen visszajuthatunk Dömösre.

 - Kedvezőtlen időjárási körülmények között ne induljanak el a Rám-szakadékba, mert olyankor veszélyes a szakadékban való haladás!

- Mindvégig kövessék a kijelölt turistajelzést! A szakadékból ki-, illetve oda bemászni életveszélyes!

- A kihelyezett létrák és kapaszkodó korlátok az Önök biztonságát szolgálják. Kérjük, hogy rendeltetésüknek megfelelően használják azokat!

- Az év nagy részében sáros, csúszós útviszonyokra kell számítani, ezért csak a terepviszonyoknak megfelelő lábbeliben vállalkozzanak a túraútvonal végigjárására!

- Kérjük Önöket, hogy a Rám-szakadék turistaútján kizárólag alulról felfelé, azaz Dömös felől Dobogókő irányába haladjanak!

- Felhívjuk figyelmüket, hogy a túraútvonalon csak saját felelősségükre haladhatnak

 

Megközelítés:

A túra kezdőállomása Dömös. A gépkocsival érkezők a Polgármesteri Hivatal mellett lévő parkolóban rakhatják le járművüket. A parkolótól zöld sáv jelzést követve érhetjük el a Király-kúti utcát, amely a túra kiindulópontja. Itt együtt fut a piros, a zöld és a sárga jelzés. A jelzett turistaút kezdetben az aszfaltúton halad, majd a faluból kiérve átmegy a Malom-patakon és a patak mentén vezet tovább. A Rám-szakadék mind a műúton továbbhaladva, mind a patak mellett futó zöld sáv turistajelzésen megközelíthető. A patak mellett haladva turistajelzésünk több ponton elágazik. A Szentfa-kápolnát követően balra leágazik a piros háromszög jelzés, amely a Vadálló-kövekhez, majd a Prédikálószékre vezet. Ezt követően jobbra leágazik a sárga sáv jelzés, amely a Lukács-árokba megy. Ezután még együtt halad a piros és a zöld jelzés. Ezen haladunk egészen addig, míg elérjük a Rám-szakadék alsó pihenőjét. Itt válik el egymástól a két jelzés. A piros sáv jelzés a Szőke-forrás-völgyben fut tovább. Mi a zöld sáv jelzést követjük, amely a Rám-szakadékba vezet.

 

    17. VISEGRÁD:                                           

                        - Fellegvár                                                                                        

                        - Királyi Palota

                        - Zsitvay kilátó

                        - Salamon torony

                        - Bob pálya

 

  1. ESZTERGOM:

                         - Bazilika

  

 

Asztali nézet